Ansvarig utgivare
& tillhandahållare
Micheles Kindh
dr.indie@blaskan.nu
Jag älskar när musik är rolig och fantasifull. Musik som tar dig till världar eller landskap du aldrig varit på förut. All musik som jag till exempel förra året upptäckte och som hamnade på min best of-lista 2003.
Jag vet inte om 2004 kommer bli ett avgörande år, men visst det har inkommit nya bra skivor som jag skriver om i detta nummer. Men de senaste åren, dvs. hela 2000-talet har jag upptäckt franska syntduon Air alltmera. Deras mjuka syntslingor och framförallt skönheten i deras musik gör mig bättre till mods. Nya skivan Talkie Walkie som jag skickade efter från Ginza är oerhört spröd och läckert fluffig. Deras femspårs-dvd som är en liveinspelning 2002 av Bruno Dunckel ger mig mersmak på en fascinerande grupp. Dom har också gjort filmmusiken till två filmer av Sofia Coppola, vars estetiska bilder bildar en fin ram till Airs mjuka behagfulla musik.
Den nya skivan innehåller 10 vackra klangfärgade mirakelpiller som är som mjuka sköna vita molntussar, vars vithet är signum och fundament för Airs magnifika sätt att komponera. Airs musik påminner verkligen om den musik som Vangelis eller en av Mr. Snaggus favoritgrupper Tangerine Dreams musik från 70-talet kunde vara. Air är både easy listening och stark synt. Jag bör nog kalla det för sofistikerad syntmusik som är mera fin än stark. Subtil musik jag älskar att spela om och om igen. Detta mina damer och herrar är en av årets allra vackraste skivor.
Air — Talkie Walkie
Courtney Love — America’s Sweetheart
Einstürzende Neubauten — Perpetuum Mobile
Jens Lekman & Hundarna från söder
Monster Magnet — Monolithic Baby
Peaches — vår tids feminist och sexualprofet