Ansvarig utgivare
& tillhandahållare
Micheles Kindh
dr.indie@blaskan.nu

Skatten på bensinen måste sänkas, nu när världsmarknadspriset på bensin har klättrat upp i rekordhögt pris, ligger literpriset på bensin på över elva kronor och det räcker med att dollarn går upp i kurs lite grann, så är bensinpriset snabbt uppe över tolv kronor.
Miljöpartiet är stolta över den senaste bensinskattehöjningen i höstas, och kanske är de också stolta över att befolkningen får dra in på mat, kläder och nöjen?
Av de 11:06 kronor per liter som bensinen kostade när detta skrevs så är 7:15 skatt och moms. Nu funderar Motormännen på att ge sig än mer in i den politiska debatten. Ett välkommet beslut.
Ett inte alls lika välkommet beslut är att det har kommit besked om att försöket med trängselavgifterna i Stockholm kommer att genomföras, de fick klartecken av regeringsrätten och de sätter troligtvis igång projektet någon gång vid nästa årsskifte. Då har de ett halvår på sig att bedöma om det är bra eller ej.
Så får vi se om de permanentas eller om de tar bort dem om det blir ett nej i valet. Om de står för det de har lovat eller om det kommer ännu ett svek.
Slöseri med pengar är det i alla fall, man hade kunnat lägga pengarna på kollektivtrafik eller på vägbyggen, istället för att experimentera bort miljontals kronor på tjafs som trängselavgifter.
Mitt förslag om att montera vägtullar i Borlänge fick tydligen inget större gehör.
Hur som helst så kommer det att bli ännu dyrare att inneha och köra bil. Bilägarna går redan på fotknölarna med alla dessa betungande skatter och avgifter.
För väldigt många är det ju så att bilen blir det sista man spar på, och det leder till försämrad livskvalitet.
Nu är det på tiden att införa en politikerskatt, där politiker får skatta dyrt för sina dumma och korkade förslag.
Och till sist sänk bensinskatten.
Utan bilen stannar Sverige har en hemsida gå in och kolla, här är adressen där du kan Protestera mot Miljöpartiets skattehöjningar!
Axel Wallengren eller Falstaff Fakir
Bensinskatten måste sänkas
Folkpartiet och socialdemokratins perspektiv på invandrare
Så blev det inget kvinnoparti … eller?
Ane Brun — A Temporary Dive (av Dr. Da Capo)
Camper Van Beethoven — New Roman Times
Dizzee Rascal — Showtime & Boy in da Corner
Elmor James — The Sky is Crying & Blowing the Blues — A History of Blues Harmonica 1926–2002
Hammerfall — Chapter V: Unbent Unbowed Unbroken
Joe Lynn Turner — The Usual Suspects
Kent — Du & jag döden & 10 år med Kent
Low — The Great Destroyer & California
Svensk indie från skivbolaget A West Side Fabrication
The Clash — London Calling & Don Letts — Westway to the World