Ansvarig utgivare
& tillhandahållare
Micheles Kindh
dr.indie@blaskan.nu
Ingrid Elam skriver ett bra förord i till romanen till Anne Brontë, den yngste av tre litterära systrar var hon var den enda som överlevde sjukdomar. Ingrid Elam förklarar noggrant romanens tillkomst. Efter Jane Austens död var det nästan tomt i England på kvinnliga berättare, men så dyker tre begåvade systrar upp och släpper några stora romaner på en gång. Charlotte kommer ut med Jane Eyre och Emily kom ut med Svindlande höjder och systern Annes roman har inte samma dignitet men den speglar engelsk landsbygd på samma sätt som Jane Austen. Det är miljöer och människor som rör sig i samma sociala kretsar. Men till skillnad från Austens romanintriger följer hon sina systrars författarskap med att alltid få till det en nattsvart sida med en lätt gotisk anstrykning i hennes färgpallett. Romanen andas och är levande på många sätt. Man följer huvudpersonerna och förstår att inunder hennes borgerliga texter döljer sig tron på den starka fria kvinnan. Det är bara det att Anne Brontës gömmer denna insikt om den fria starka kvinnan under en molntäcke av sedvanliga borgerliga dygder kvinnan enligt den manliga normen måste ta på sig.
När jag läste Anne Brontës roman så kom jag att jämföra den med dagens kvinnliga berättare. Trezza Azzopardi och Anna-Karin Palm som båda skriver romaner om minnets funktion, eller vad är det vi egentligen minns när vi är små från barndomens livsföreställningar.
Romaner som verkligen ger mig som läsare två litterära tankeåskådningar att fundera på under läsningen. Man börjar minnas sin egen barndom och undersöker om det finns ett mörker att jag kunde ana i min egen barndom. Men inte så påtagligt som dom här romanerna på något sätt förmedlar till sina läsare. Min barndom var rätt så lycklig (om ordet egentligen betyder något så att det inte förvandlas till en kliché) så jag kan inte påstå något annat. Men i romanvärldarna kan man konstruera så mycket som inte alltid tillhör verkligheten.
Fast det jag vill fastslå som slutpunkt är att alla tre böckerna är bra grundromaner om händelser som påverkar romanens karaktärer för resten av livet och kan ge läsaren åtminstone en föraning av livets storhet liksom dess mest mångfacetterade problem som vi är tvungna att möta som fria tänkande individer och framförallt som människa.
Då debatten om forna Jugoslavien blev politisk skräll i Sverige
Dénis Lindbohm — en legendar inom svensk science fiction-litteratur
En liten notis kring Dick Cheney
Göran Perssons syn på yttrandefriheten och extremfeminismens framfart
Maktens eliter som alltid korrumperas
Tomas Bodströms regelvidriga syn på information
Upplösningen av svensk-norska unionen 1905
Anna-Karin Palm — Herrgården, Trezza Azzorpardi — Glöm mig inte & Anne Brontë — Främlingen på Wildfell Hall
Joyce Carol Oates — Våld — en historia om kärlek & Dennis Lehane — Gone Baby Gone
Cilla Nauman — Fly, Eva Mattson — Den lilla pikébusen & Johanna Nilsson — De i utkanten älskade
Sigge Eklund — Det är 1988 och har precis börjat snöa
William Gibson — Känna mönster
William Sutcliffe — Dåligt inflytande & Michael Lion — Vanliga människor
Björn Afzelius & Mikael Wiehe — Malmöinspelningarna
Mikael Wiehe — Kärlek & Politik
Dr. Indie lyssnar på svenska singer/songwritern Britta Persson
Bruce Dickinson — Tyranny of Souls
Bruce Springsteen — Devils & Dust
Eels — Blinking Lights and Other Revelations
JamisonParker — Sleepwalker, The Cribs — The Cribs & Stereolab — Oscillons from the Anti-Sun
Sunday Nights — The Songs of Junior Kimbrough
Leroy Burgess — undergrounddiscons husfader
Strip Music — Strip Music — The Plan — Embrace Me Beauty
The Tough Alliance — The New School
Timbuktu — Alla vill till himmelen men ingen vill dö & Timbuktu & Damn! — Live