Ansvarig utgivare
& tillhandahållare
Micheles Kindh
dr.indie@blaskan.nu
När Yngwie Malmsteen debuterade med sitt Rising Force för c:a 25 år sedan uppfann han en ny genre inom hårdrocken, nämligen den neoklassiska gitarrbaserade metallen. Genom åren så har massor av olika genres kommit och gått, som till exempel grungen och nu-metallen, men det har inte stoppat Yngwie Malmsteen’s neoklassiska rock och hans visioner. Han är en av världens absolut skickligaste gitarrister genom tiderna. Mästaren har släppt ett nytt album, nämligen Unleash the Fury (albumet har i.o.f.s funnits i USA ett tag). Detta album innehåller den typiska "gyllene" dosen Malmsteen rockekvilibrism, som sätter Malmsteen väldigt högt upp på pallen.
"Unleash the Fury" är en av Malmsteens bättre plattor på många år, denna platta inriktar sig inte bara på gitarrnördar, utan alla som gillar riktigt bra hårdrock bör genast inköpa detta stycke Malmsteen historia!
På plattans totalt 18 spår finns egentligen inget dåligt, utan de flesta låtarna håller klart godkänd klass. På "Cherokee Warrior" får vi höra Yngwie själv på sång & det fixar han galant. De flesta spåren är med sång men i sann Malmsteen anda levereras också några helt instrumentala stycken. Man måste ju ge Malmsteen lite tid att briljera.
Jag ger plattan € € € €
Lars Järlestad — Cyklist med paraply & Öar i samma hav
Per Planhammar — Lyckliga människor
Skräck och andra fantastiska litterära genrer från förlaget Aleph
Johan Hilton — No Tears for Queers — Ett reportage om män, bögar och hatbrott
Bill Monroe — The Legend Lives On
Black Rebel Motorcycle Club — Howl
Colleen — The Golden Morning Breaks
Dwight Yoakam — Blame the Vain
Blaskanredaktionen hyllar Eric Burdon och klassiska The Animals
Juliette and The Licks — Like a Bolt of Lightning
En rad med underbara sånger från Rodney Crowell
Monica Zetterlund sjunger om livets holistiska sidor
Ryan Adams & The Cardinals — Cold Roses
The Magic Numbers — The Magic Numbers
Tråkig svensk kommersiell musik
Yngwie Malmsteen’s Rising Force — Unleash The Fury