Ansvarig utgivare
& tillhandahållare
Micheles Kindh
dr.indie@blaskan.nu
När man går in på Uppsala universitetshemsida kan man läsa om genusforskningens extremist Eva Lundgren som med sina gelikar skapat en perverterad syn på män som departement och myndigheter stundtals köpt. Hatet mot män och drömmen om att få bevisa att alla män sysslar med kvinnomisshandel, våldtar, är pedofiler och allt du kan komma på. Porr och sexualitet mellan heterosexuella är skam och våldtäkt det med. Det var halvfascistiska feminister som Andrea Dworkin och Catharina McKinnon som startade upp en moralisk vulgär debatt om porr. Den fortsatte av extremister såsom Susanne Kappeler eller svenska regeringens värdelösa expert på pornografi, Sheila Jeffreys, som alla byggde upp en reaktionär moralisk kritik mot män och porr. Flera lierade sig med neokonservativa reaktionära bibeltrogna fundamentalister mot kvinnors sexualitet och porr. Alla dessa bygger upp sin reaktion på luftslott eller drömmerier. Lögner, propaganda mot porr, fejkade kvasivetenskap om sexsekter och satanister som mördade barn i mängder. Inga empiriska fakta, inga polisingripande, ingenting alls, utan febriga fantasier från Eva Lundgren och Roks styrelse i Sverige. Om man tar dessa relativt unkna halvfascistiska feminister åt sidan så finns det andra feminister som verkligen ägnar sig åt intressant och bra kritik mot porrindustrin. Men hur många har egentligen besökt världen, intervjuad och verkligen tagit reda på vissa sanningar kring en fullständig bisarr värld.
Det är en skum värld som serveras i boken. Mattias Andersson gör en stor insats med sin bok som verkligen vågar ta itu med mytologin och det trams som omger porrindustrin.
Jag själv älskar kvinnor och såg givetvis porr. Tittade i porrtidningar. Men det är länge sedan jag tröttnade på det. Visst har tittat på lite porrsajter. Men det blir värdetomt och segt. Varför se på sex när jag hellre utövar det med levande sensuella intelligenta kvinnor. För porren finns det mycket att skriva om. Mattias Andersson punkterar myten om porrens stora lönsamhet. Han besöker skumrasket, profitörerna, porraktörerna och skapar en annorlunda bild av en värld som faktiskt är märklig. Det är en fascinerande och utsökt bok på många sätt.
Och väldigt nödvändig så att säga.
Mattias Andersson — Porr: en bästsäljande historia
New Orleans — kulturstaden i fara
Solidaritets kamp mot polska kommunistpartiet för 25 år sedan
Audrey Niffenegger — Tidsresenärens hustru & Michael Crichton — Passagen
Carl Frode Tiller — Slänt & Herbjorg Wassmo — Flykten från Frank
John Ajvide Lindqvist — Hanteringen av odöda & Jerker Virdborg — Försvinnarna
Louis de Bernières — Fåglar utan vingar
Torgny Lindgren — Dorés bibel & Steve Sem-Sandberg — Härifrån till allmänningen
Seymour M. Hersh — På given order — Från 11 september till Abu Ghraib
A Treasury of Northern Soul — 60 Golden Nuggets of Soul
Cream — en supergrupp bortom det mesta
Dr. Indie drömmer om några favoritdiscolåtar
John Hiatt — Master of Disaster
Paul McCartney — Chaos and Creation in the Backyard
Peter Lemarc — Sjutton sånger — Lemarc sjunger Lemarc
Saint Etienne — Tales from Turnpike House
The Legendary Sun Records Story