Ansvarig utgivare
& tillhandahållare
Micheles Kindh
dr.indie@blaskan.nu
Få har som Anneli Jordahl stuckit ut hakan med att i en bok beskriva klassbegreppet. Du vet begreppet klass som inte liberaler låtsas om att det finns längre i vår upplysta fina tid. Utan dom upplysta inom medel och överklass vill inte dela in människor i kategorier utan är fria och tror på individen. Men ändå kan samma politiker, ideologer och skribenter skriva om sig själva som medelklass men aldrig arbetarklass eller ens överklass kan de använda. Man skäms lite för båda begreppen.
Men ordet klassresa från arbetarklass till medelklass kan nämnas i debatten och det går bra att bland borglig media och politiker säga att det skall finnas avdragsgilla hushållstjänster för medelklass och överklass. För begreppet arbetarklass som inte finns har inte råd med den sortens tjänster eftersom den obefintliga arbetarklassen skall faktiskt utföra dessa tjänster åt den befintliga medel/överklassen. För att det är arbetarklassens döttrar som kommer utföra tjänsterna åt den stackars utslitna medel/överklassen — sönerna kommer knappast bli städare åt andra folk. Utan där har vi underklassen eller arbetarklassen från andra länder som kommer arbeta åt dessa klasser, vi talar om alla klasser förutom arbetarklassen, som kommer dra nyttan av andra klasser. Det bästa vore om världens arbetarklass/underklass gav fan i hushållstjänster och andra lågbetalda yrken så skulle medelklass och överklass stå där som en rad med töntar och undra men vad i helvete! Är det kommunister eller revolt mot våra värderingar. Amerikanska livsstilen eller andra överklassvärderingar som frodas bland borgare. Tänk om arbetarklassen gav fan i att göra militärtjänst och bli verktyg åt den stackars medelklassen och överklassen i världen. Då skulle arbetarklassbegreppet få nyliberaler, liberaler och konservativa borgliga riktigt upprörda över att någon gav fan i dom.
Anneli Jordahl vill gärna dissekera begreppet och undersöka varför många vill förneka att det finns arbetarklass. Hennes texter från tidskrifter och tidningsartiklar stöter på ordet arbetarklass i de mest skiftande sammanhangen. Då bränner det till i hennes texter på riktigt. Boken är en bra sammanfattning av hennes ständigt aktuella journalistik. En nödvändig bok att läsa helt enkelt för att förstå världen lite bättre.
Louisiana, Danmark: Cindy Sherman: 30 års iscensatt fotografi & Made in China
Martin Gustavsson — Wrath of God & Paul Raymond Gregory — Ur Tolkiens värld
Javiers Cercas — Ljusets hastighet
Jonas Karlsson — Det andra målet
Anneli Jordahl — Var kommer du ifrån?: Intervjuer, reportage och essäer
Jenny Westerström — Klara var inte Paris: Bohemliv under två sekler
Sanimir Resic — En historia om Balkan: Jugoslaviens uppgång och fall
2Pac — The 10th Anniversary Collection & Styles P — The Ghost Sessions
Amerie — Because I Love It & Tank — Sex Love & Pain
Anna Nygren — In a Sentimental Mood
Beverly Knight — Music City Soul
Black Rebel Motorcycle Club — Baby 81
Brett Anderson — Brett Anderson
Docenterna — Jag tar mitt liv med popmusik: 1980–2007
Dream Theater — Systematic Chaos
E3 — One Soul, Carla Diamond — Unearthed, Paul Taylor — Ladies Choice & Rihanna — Good Girl Gone Bad
Ella Fitzgerald — Forever Ella & Michael Buble — Call Me Irresponsible
Hans Appelqvist — Sifantin och mörkret
Joan Armatrading — Into the Blues
R. Kelly — Double Up, Carl Thomas — So Much Better & Daddy Yankee — El Cartel: The Big Boss
Laakso — Mother, Am I Good Looking?
Manic Street Preachers — Send Away the Tigers
Paul McCartney — Memory Almost Full, Maps — We Can Create & The Bravery — The Sun and the Moon
Megadeth — United Abominations (Miss Vampyria)
Pain — Psalms of Extinction (Miss Vampyria)
Pluxus — Solid State & Slagsmålsklubben — Boss for Leader
REO Speedwagon — Find Your Own Way Home
Sizzla — Reggae Salute, DJ Rondon — Dancehall Reggae 40 & Svenska Akademin — Gör det ändå
The Chemical Brothers — We Are the Night
Traste & Superstararna — Du din jävla sopa
Rufus Wainwright — Release the Stars & Thomas Hellman — Departure Songs