Ansvarig utgivare
& tillhandahållare
Micheles Kindh
dr.indie@blaskan.nu
Hur kan en författare skriva med så vacker prosa om ett så allvarstyngd ämne som finska vinterkriget. Ett dramatiskt öde med blod, död och förintelse och ändå behålla humorn och kärleken till mänskliga livet i behåll. Det finns en sådan ömsint värme i hans karaktärer så att man häpnar over Roy Jacobsens litterära bedrift. Dessutom har författarens hemland också direkt erfarenhet av kriget så det blir ett speciellt förhållande som gör sig påmint.
Romanen handlar om en finsk stad Suomussalmi nära gränsen till Ryssland. Då under 1939 då kriget bryter ut med Stalins misslyckade armé försöker invadera lilla Finland. Landet som tappert försvarar sig tappert mot en så pass mycket större armé. Ett av det största slagen står i den lilla staden. Där bor skogshuggaren Timmo. Han vägrar flytta på sig när finska armén vill evakuera stadens innevånare innan ryssarna kommer. Han blir kvar då ryssarna intar staden. Han klarar sig bra som skogshuggare åt den ryska armén. Han etablerar sig och leder ett litet skogshuggarlag. Då Finland återerövrar staden från ryssar så är han fortfarande kvar. Ingen kan förstå hans envishet och varför han är kvar i staden. Alla blir misstänksamma men ändå förstår dom alla till slut. Den märkliga Timmo är en man som överlevt krigen och trivs med sitt liv trots allt.
En av Roy Jacobsens bästa romaner som hyllar livet trots att helvetet i form av kriget tog över allting. Så skall en roman skrivas så att den hisnande känslan infinner sig vilket den gjorde i den här romanen.
Louisiana, Danmark: Cindy Sherman: 30 års iscensatt fotografi & Made in China
Martin Gustavsson — Wrath of God & Paul Raymond Gregory — Ur Tolkiens värld
Javiers Cercas — Ljusets hastighet
Jonas Karlsson — Det andra målet
Mario Vargas Llosa — Den stygga flickans rackartyg
Roy Jacobsen — Huggarna
Anneli Jordahl — Var kommer du ifrån?: Intervjuer, reportage och essäer
Jenny Westerström — Klara var inte Paris: Bohemliv under två sekler
Sanimir Resic — En historia om Balkan: Jugoslaviens uppgång och fall
2Pac — The 10th Anniversary Collection & Styles P — The Ghost Sessions
Amerie — Because I Love It & Tank — Sex Love & Pain
Anna Nygren — In a Sentimental Mood
Beverly Knight — Music City Soul
Black Rebel Motorcycle Club — Baby 81
Brett Anderson — Brett Anderson
Docenterna — Jag tar mitt liv med popmusik: 1980–2007
Dream Theater — Systematic Chaos
E3 — One Soul, Carla Diamond — Unearthed, Paul Taylor — Ladies Choice & Rihanna — Good Girl Gone Bad
Ella Fitzgerald — Forever Ella & Michael Buble — Call Me Irresponsible
Hans Appelqvist — Sifantin och mörkret
Joan Armatrading — Into the Blues
R. Kelly — Double Up, Carl Thomas — So Much Better & Daddy Yankee — El Cartel: The Big Boss
Laakso — Mother, Am I Good Looking?
Manic Street Preachers — Send Away the Tigers
Paul McCartney — Memory Almost Full, Maps — We Can Create & The Bravery — The Sun and the Moon
Megadeth — United Abominations (Miss Vampyria)
Pain — Psalms of Extinction (Miss Vampyria)
Pluxus — Solid State & Slagsmålsklubben — Boss for Leader
REO Speedwagon — Find Your Own Way Home
Sizzla — Reggae Salute, DJ Rondon — Dancehall Reggae 40 & Svenska Akademin — Gör det ändå
The Chemical Brothers — We Are the Night
Traste & Superstararna — Du din jävla sopa
Rufus Wainwright — Release the Stars & Thomas Hellman — Departure Songs