Ansvarig utgivare
& tillhandahållare
Micheles Kindh
dr.indie@blaskan.nu
”Skolministern vill dessutom att undervisning om både Förintelsen och Sovjetunionens massmord ska ingå som klara moment i kursplanen.”
(SVT Text/Inrikes, Publicerad 9 maj 2007)
Skolminister Jan Björklund (FP) och Company är på jaktsäsong och riktar bössorna mot alla håll. Deras kanoner står redo i Stureplan, Särö, Danderyd, Lidingö, Bunkeflo, Tygelsjö, Limhamn. De siktar in sig på fattigmanskvarteren, gettoområdena, rättslösa människor, ”mobbare” (som själva blir mobbade), ”destruktiva gäng”, ”slödder”, obehöriga lärare, sommargästjobbare — samhällsinslag som ska elimineras i Björklunds och Companys såkallade reformering. Det svenska fattigmansfolket vägrar vara ett experimentellt objekt, överutnyttjat och sedan kasserat!
Björklund har likaledes kontroversiella åsikter om historieundervisningen i den svenska skolan. Förintelsens genocid på judar, romer, serber, partisaner med flera kan inte adekvat likställas med Sovjetunionens illdåd. Hans avsikter tycks här vara att avleda samt skapa yttre fantomfiender.
De exsovjetiska ledarna gjorde flera fatala fel. De var korrumperade och självupptagna, men de var en viktig maktbalans i vår värld och en envis törn i ögat på de blodtörstande förtryckarideologierna: imperialismen (USA och dess likasinnade), fascismen (Mussolinis Italien) och nazismen (Hitlers Tyskland).
Cirka 1/3 serber och 20 miljoner ryssar miste livet under andra världskriget, för att befria Moder Europa och övriga världen från Mörkrets makter. Vi får varken glömma eller undanröja dessa historiska fakta, som torde vara självklara moment i kursplanen vad gäller historieundervisningen i den svensknordiska och germanska skolan.
Tillbaka till skolbänken, Jan Björklund och övriga historierevisionister!
Ljubomir T. Dević, fil. kand.,
medlem i Skånes Författarsällskap
Tillbaka till skolbänken, Jan Björklund!
Louisiana, Danmark: Cindy Sherman: 30 års iscensatt fotografi & Made in China
Martin Gustavsson — Wrath of God & Paul Raymond Gregory — Ur Tolkiens värld
Javiers Cercas — Ljusets hastighet
Jonas Karlsson — Det andra målet
Anneli Jordahl — Var kommer du ifrån?: Intervjuer, reportage och essäer
Jenny Westerström — Klara var inte Paris: Bohemliv under två sekler
Sanimir Resic — En historia om Balkan: Jugoslaviens uppgång och fall
2Pac — The 10th Anniversary Collection & Styles P — The Ghost Sessions
Amerie — Because I Love It & Tank — Sex Love & Pain
Anna Nygren — In a Sentimental Mood
Beverly Knight — Music City Soul
Black Rebel Motorcycle Club — Baby 81
Brett Anderson — Brett Anderson
Docenterna — Jag tar mitt liv med popmusik: 1980–2007
Dream Theater — Systematic Chaos
E3 — One Soul, Carla Diamond — Unearthed, Paul Taylor — Ladies Choice & Rihanna — Good Girl Gone Bad
Ella Fitzgerald — Forever Ella & Michael Buble — Call Me Irresponsible
Hans Appelqvist — Sifantin och mörkret
Joan Armatrading — Into the Blues
R. Kelly — Double Up, Carl Thomas — So Much Better & Daddy Yankee — El Cartel: The Big Boss
Laakso — Mother, Am I Good Looking?
Manic Street Preachers — Send Away the Tigers
Paul McCartney — Memory Almost Full, Maps — We Can Create & The Bravery — The Sun and the Moon
Megadeth — United Abominations (Miss Vampyria)
Pain — Psalms of Extinction (Miss Vampyria)
Pluxus — Solid State & Slagsmålsklubben — Boss for Leader
REO Speedwagon — Find Your Own Way Home
Sizzla — Reggae Salute, DJ Rondon — Dancehall Reggae 40 & Svenska Akademin — Gör det ändå
The Chemical Brothers — We Are the Night
Traste & Superstararna — Du din jävla sopa
Rufus Wainwright — Release the Stars & Thomas Hellman — Departure Songs