Ansvarig utgivare
& tillhandahållare
Micheles Kindh
dr.indie@blaskan.nu
USA kan nog ses ur olika perspektiv som till exempel övertäckande som Allen Weinstein och David Rubel i sitt monumentala The Story of America 2002 Där täcker man upp alla viktiga händelser och personligheter i små minibiografier.
En högst intressant bok utan tvekan. Men årets mest monumentala bok är ändå Ted Morgans Pulitzer Prise vinnande verk Reds (McCarthyism In Twentieth- Century America) Utgiven av Random House 2003. Här beskriver han kalla kriget att det redan började vid ryska revolutionen. Alltså inte vid Winston Churchills tal 1947 eller med USA:s Moskva-ambassadören George Kennan som skrev ett 8000 sidugt chifffer hem till Washington om att Sovjet försökte nu bli ännu mera internationella och sprida
Stalins version om Lenins globala kommunism. USA måste vakna stoppa Sovjet var den än spred ut sig över världen Att uppdämma och till varje pris stoppa alla radikala krafter världen runt. Det förklarar USA:s besatthet att stödja fascister, reaktionärer och militära diktaturer globalt. Ungefär teoremet en högermördare är alltid bättre än en vänsterdiktatursmördare. Det ligger också bakom USA:s myndigheters jagande av radikala krafter inom landet. Ted Morgan menar att kommunistpartiet i USA var ett hot som måste bekämpas men att det gick överstyr så att säga.
För att Europa efter andra världskriget skulle kunna resa ur upp eländet från krigsruinerna, så passade Sovjet på att befästa sina maktpositioner i Östeuropa. Så att USA genom George Marshalls hjälp fick hela Europa löfte om ekonomisk hjälp. Sovjet med kommunistledare liksom Västeuropas stora kommunistpartier tackade nej och bekämpade det hela. Själv är jag säker på att vi skall vara tacksam för hjälpen så att vi slapp Stalins hegemoni.
Ted Morgans bok är både vederhäftig men på ett sätt en partinlaga i ideologiska striden o m USA:s roll i det hela. Ibland ett dåligt samvete att USA inte tillät annan kritik mot en imperialistisk ekonomisk världsdominans. Även om en del vill hyfsa till och försvara McCartys usla klappjakt på radikala kritiker av USA omänskliga ekonomiska politik då som nu.
Men boken är bra.